

[Kids-Friendly Compansion ] -With parental control mode, you can create and customize profiles for kids'accounts, hand-pick content for your kids, control screen time and ensure they are browsing safe websites. These security settings can be adjusted as kids grow with content tailored to their age. [A Full-feature Tablet for Kids] - This kids edition tablet has built-in a high-performance quad-core processor with stable Android 11 smooth System OS, 1024x600 IPS HD display, Wifi, dual camera with flash, touch screen, 2+4GB RAM and 32GB ROM. You can expand the storage to 256GB of SD cards for storing photos, music, videos. A more stable Wifi module and a durable battery 3000mAh will offer you a better experience. [Kids APP ] - This Kids Tablet comes with a safe and funny iWawa Kid's software pre-installed apps for Kids learning & playing, free kids app in the kids store. An ideal gift for birthday, Christmas, holiday season for kids or yourself. [Exclusive Kid-Proof Case & Tablet Kickstand] - The specially designed case protects your kid's tablet against dust, bumps and drops. Risk-assured, you will get a brand-new one if the android tablet is crushed when it drops from the tab. At the same time, all the features are accessible with precise cut-outs of ports, cameras. A colorful and Stable stand on the back of the case allows toddlers to go hands-free for watching videos and video chatting.
| Material | Silicone |
| Batteries Included | Yes |
| Color | Green |
| Brand | Others |
| Screen Size Range | 7" & Under |
| Screen Size | 7.0" |
| Screen Resolution | 1024 x 600 |
| CPU Brand | Unisoc |
| Wireless Communication Technology | Wi-Fi |
| Operating System | Android |
| Cell Capacity | under 4000mAh |
| Power Supply | USB or other DC power connection |
| Battery Type | UN 3481 |
| SKU | se2407095008462115 |
Your payment at SHEIN is secured with global payment security certifications.
SHEIN does not share personal information about you with nonaffiliated third parties. All your information and privacy will not be compromised.